Yunan Adaları Çıkışlı Rotalar

7 Gün Kos- Bodrum-Cleopatra Sedir Adası-Gökova Körfezi-Symi- Kos


Kos–Bodrum- Cleopatra/Sedir Adası- Karacasöğüt- Dalyan- Yedi Adalar- Knidos- Datça- Symi- Kos
(7 Gün)

1.GÜN Kos Adasına varış ve yata yerleşme. İlk akşam yemeğinizi Kos Adasında yaptıktan sonra dilerseniz Kos Adası’nı keşfedebilirsiniz. On iki adaların en büyüklerinden olan Koş adası Ege’nin en güzel ve en karakteristik Yunan Adası olarak anılmaktadır ve bu ada nüfusu 32.000 olmasına rağmen yılda 1 Milyona yakın turiste ev sahipliği yapmaktadır. Koş Adası, Ege Denizinde Türkiye’ye en yakın olan Yunan Adası’dır ve turizm cenneti olarak bilinmektedir. Koş Adası’nda doğmuş ve sonrasında Anadolu’nun kuzeyini gezerek çalışmalarını sürdürmüş olan Hipokrat, Koş Adası’nın tıp biliminde de duyulmasını sağlamıştır. Şarapları, Zeytinyağı ve baharatları ile kendine ait birçok zenginliği bulunan bu ada bir dönem Büyük İskender’in elde ettiği ganimetlerin deposu olarak kullanılmaktaydı. Adanın tarihine bakıldığında Kayralılar, Persler ve Romalıların izleri görülür. Ayrıca, Koş Adası ressam Apelles, şair Philates ve Theocritus’a da ev sahipliği yapmış ve bir dönem prenslerin eğitim almak için geldikleri bir merkez olmuştur.

2.GÜN Bugün, pek çok kalpte özel bir yer tutan Bodrum’a varacaksınız. Gecelemeniz Bodrum Limanında olacak. İsterseniz, bu gecenizde gece hayatıyla ünlü Bodrum’un bar ve gece klüplerinde eğlenebilir ya da Bodrum Marinasında yürüyüş yapabilirsiniz. Türk sanatçı, yüksek sosyetesi ve entelektüelleri için vazgeçilmez bir tatil yeridir. Kayra Bölgesi’nin en eski kentlerinden olan Bodrum’un tarihi M.Ö.1200’e kadar uzanır. Ünlü tarihçi Herodot’un memleketi olup Halikarnasos olarak bilinir. M.Ö.456’da Perslerin eline geçen kent o zamanın kraliçesi Artemis tarafından kahramanca savunulmuş daha sonra başa geçen Maussollos, Halikarnasos’u başkenti yapmış, kenti surlarla çevirerek çeşitli yapılarla donatmıştır. Ölümünden sonra başa geçen karısı 2. Artemis kocasının anısına Dünyanın yedi harikasından biri olan en altında yüksek kaide onun üzerinde 36 sütunlu bir galeri ve 24 basamaklı bir çatısı bulunan, toplam yüksekliği 55 metrelik bir anıt mezar yaptırmıştır. Yakın zamanda bu harika İngilizler tarafından sökülerek İngiliz Müzesine taşınmıştır. Tarih boyunca birçok medeniyetlerin egemenliği altına geçen kent 1247’de Türkler tarafından alınmıştır. Bugün şehirde anıt mezarın kalıntılarına, antik tiyatro ve içinde Türkiye’nin en önemli su altı müzesi bulunan çeşitli bölümlerden oluşmuş muhteşem Bodrum Kalesini (St. Peter Kilisesi) görebilmek mümkündür. Limanın kıyısındaki barlar ve restoranlar eğlenmek isteyenlere, limanın yanındaki büyük çarşı alışveriş yapmak isteyenlere birçok çeşitte olanak sunar.

3.GÜN  Sabahın erken saatlerinde demir alarak Cleopatra Adası ya da diğer adıyla Sedir Adası’na gideceksiniz. Mark Anthonius ve Cleopatra’nın büyük aşk yaşadıkları ve bir inanışa göre Mark Anthonius’un Cleopatra’ya hediye olarak Kuzey Afrika çöllerinden getirttiği altın rengi kumuyla ünlü Roma Çağı’ndan kalma antik Cedrai kenti harabelerinin ve at nalı şeklindeki antik tiyatronun bulunduğu Sedir Adası’nın yakınındaki bir koya varılır ve buradan Sedir Adasına ulaşımı yatınızın botuyla yapabilirsiniz (sedir adasına giriş ücretlidir).

Öğleden sonra ormanla denizin kucaklaştığı, içinde küçük bir balıkçı köyü ve şirin restoranları bulunan Karaca Söğüt’e hareket edilir. Akşam yemeği ve geceleme Karaca Söğüt’te olacaktır.

Dilerseniz ekstra ücret karşılığı Dalyan – Caunos turumuza katılabilirsiniz.

DALYAN: Dalyan, Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren ana kanal üzerinde bulunur. Dalyan kanalının denize ulaştığı yer olan İztuzu plajı nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları olan Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları kumsallardan biridir. Kaunos antik kenti de Dalyan’dadır. Kent; Kaya Mezarları, Akropol Kalesi, Antik Tiyatro ve Kilise Kompleksi ile taşıdığı Antik değer yanında Carette Caretta kaplumbağaları ve 4 km. uzunluğundaki ünlü Iztuzu plajı ile doğal bir güzellik sergilemektedir. Dalyan 1998′de Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Akdeniz ile Ege’nin birleştiği noktada bir doğa harikası olan Dalyan, 2008 yılında The Times tarafından Avrupa’nın en güzel açık alanı seçilmiştir.

4.GÜN Diğer bir muhteşem güne mercan kayalıklarının bulunduğu, çeşitli büyüklüklerdeki adaların arasında mükemmel bir manzara oluşturan Yedi Adalar’da başlıyorsunuz. Renk renk balıkların, deniz kabuklarının arasında dalmanın ve yüzmenin keyfine varacaksınız.

Daha sonrasında ise Dünyaca ünlü Knidos’a gideceksiniz. Knidos Koyu M.Ö.4. yüzyılda ticari nedenlerle Tekir Burnu’na taşınmıştır. Daha sonrasında bu şehirde birbirinden güzel tapınaklar, kutsal alanlar, tiyatrolar ve görkemli binalar yapılmıştır. Çok sayıda bilim adamı ve sanatçı yetişmiştir. Tarihin ikinci büyük ve önemli tıp okulu Knidos’ta açılmıştır. Heykeltıraş Praksiteles tarafından çıplak olarak yapılan güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit Heykeli’nin güzelliği dillere destan olduğu yerdir burası. Sadece bu heykeli görmek için uzak diyarlardan Knidos’a ziyaretçi akını başlar. Knidos’ta tarihin en önemli şehirlerinden birinde gezerken, aynı zamanda tertemiz bir denizde keyfinize keyif katabileceksiniz.

5.GÜN Yat yolculuğunuzun 5. Gününü de diğer günler gibi dolu dolu geçireceksiniz. Alışveriş ve eğlence imkânlarının bulunduğu Datça’ya gelmişken, Eski Datça’yı da gezmelisiniz. Burada göreceğiniz Datça evleri mimarlık harikası olan taş işçiliği ile begonvillerle süslü dar sokaklara görsel bir zenginlik kazandırmış. Yapılan kazılar sırasında M.Ö.4.yüzyıla ait seramik atölyeleri bulunmuştur. Yel değirmenleri de Datça’nın bir simgesi haline gelmektedir.

6.GÜN Herzamanki gibi aşçınızın özenle hazırlayıp sunduğu bir kahvaltının ardından, Symi Adasına yakın bir koyda demir atacaksınız. Burada vereceğiniz yüzme ve öğle yemeği molasından sonra ise Symi Limanı’na giriş yapacaksınız. Neoklasik evleri ile şirin ve benzersiz bir adadır. Bu ada için en iyi betimleme romantik oluşudur. Adada inzivaya çekilen keşişlerin manastırlarının bulunduğu tenha koylar, küçük tarım alanları, vadilerde zeytinlikler ve bir çok taverna bulunmaktadır. Birbirinden güzel plajları bulunan Symi adasında dar patikalar sizleri tarihin derinliklerine götürmektedir. Güzelliğiyle dikkat çeken adaya son yıllarda bir çok yabancı da yerleşmiştir.

7.GÜN Bitmesini istemeyeceğiniz her günün dolu dolu geçtiği ve aynı zamanda son derece rahatlatıcı olan tekne yolculuğunuzun 7. Gününde Kos Adasına geri geleceksiniz. Bugün Kos Adasında daha önceden keşfedemediğiniz yerleri gezebilir, sahillerinde güneşin, kumun ve denizin tadını çıkarabilir ve dilerseniz sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz.

8.GÜN Teknenizde yapacağınız ve tadı damağınızda kalacak son kahvaltınızdan sonra, mürettebatınız tekrar görüşmek dileğiyle sizleri uğurlayacaklar.

Bu tur programını kullanmak isteyen misafirlerimiz Yunan Adaları masraflarını da ekstra olarak ödemek durumundadır. İlk ada 700 €, sonraki her ada ise 500 € dur.

Ekstra Turlar (talep üzerine): Dalyan Caunos, Panormitis Manastırı, Türk Hamamı