Yunan Adaları Çıkışlı Rotalar

Rodos- Symi- Datça- Hisarönü Körfezi Selimiye–Bozburun- Serçe Limanı- Kadırga- Kumlubük-Turunç–Marmaris–Rodos (7 Gün) 1.GÜN Rod


12 Adalar Kuzeyi: Kos (Cos)- Pserimos- Leros- Patmos- Arki- Lipsi- Kalymnos- Pathia Limanı- Kos
(7 Gün)

1.GÜN Kos Adasına varış ve yata yerleşme. İlk akşam yemeğinizi Kos Adasında yaptıktan sonra dilerseniz Kos Adası’nı keşfedebilirsiniz. On iki adaların en büyüklerinden olan Koş adası Ege’nin en güzel ve en karakteristik Yunan Adası olarak anılmaktadır ve bu ada nüfusu 32.000 olmasına rağmen yılda 1 Milyona yakın turiste ev sahipliği yapmaktadır. Koş Adası, Ege Denizinde Türkiye’ye en yakın olan Yunan Adası’dır ve turizm cenneti olarak bilinmektedir. Koş Adası’nda doğmuş ve sonrasında Anadolu’nun kuzeyini gezerek çalışmalarını sürdürmüş olan Hipokrat, Koş Adası’nın tıp biliminde de duyulmasını sağlamıştır. Şarapları, Zeytinyağı ve baharatları ile kendine ait birçok zenginliği bulunan bu ada bir dönem Büyük İskender’in elde ettiği ganimetlerin deposu olarak kullanılmaktaydı. Adanın tarihine bakıldığında Kayralılar, Persler ve Romalıların izleri görülür. Ayrıca, Koş Adası ressam Apelles, şair Philates ve Theocritus’a da ev sahipliği yapmış ve bir dönem prenslerin eğitim almak için geldikleri bir merkez olmuştur.

2.GÜN Sabah erken saatlerde mürettebatınız muhteşem yolculuğu için son hazırlıklarını tamamlarken, siz de ilk kahvaltınızı yapıyor olacaksınız. Kahvaltınızın ardından rüya gibi bir tatil Pserimos Adası ile başlayacak.

Öğle yemeğiniz ve yüzme molasının hemen ardından başka güzel bir Yunan Adası olan Leros’a demirleyeceksiniz. Leros Adası 12 Yunan Adaları için de en büyük olanlarındandır. Kıyı şeridi 46 km civarındadır. Xerakampos’ta vereceğiniz yüzme molasından sonra, adanın doğusunda kalan Lakki Limanı’na veya Agia Marina’ya demirleyeceksiniz. Leros’ta birçok restoran, balık meyhanesi, kafe, Lerosa özgü geleneksel tatlı çeşitleri, kahve evleri, gece klüpleri ve pubları sizleri bekliyor. Leros’ta sokakları çiçek bahçeleriyle kaplı dar sokakları olan Platanos’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Platanos’tan da 300 basamaklı merdiveni çıkıp Leros Kalesi’ni gidebilirsiniz.

3.GÜN Kahvaltınızın ardından bugün Patmos Adası’na doğru yelken açacaksınız. Patmos ya da Batnaz Ege Denizi’nde küçük bir adadır. Onikiada’nın en kuzeyinde yer alır. Yaklaşık 3.000 nüfusu ve 34.6 km² yüzölçümü bulunmaktadır. En yüksek noktası Profitis Ilias (269 m). Patmos adasından, Yeni Ahit’in Vahiy bölümünde bahsedilmektedir. Buna göre İncil yazarlarından Yuhanna bu adada sürgünde iken İsa kendisine görünmüştür. Bu nedenle ada, Hıristiyanlar için bir hac merkezidir. Aziz Yuhanna’ya adanmış manastır ve kiliseler vardır. Ayrıca Yuhanna’nın İsa’yı gördüğü iddia edilen mağara ziyaretçilere açıktır. Ada 1912′de Osmanlı İmparatorluğu’ndan İtalya’ya geçmiştir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya adayı Yunanistan’a bıraktı. 2006 yazında Aziz Yuhanna manastırının da bulunduğu adanın tarihi merkezi UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

4.GÜN Kahvaltınızın ardından, bugün kaptanınız sizi Arki adasına götürecek. Arki adasının diğer adalardan en büyük farkı adanın dörtte üçünün el değmemiş ve bakir olmasıdır. Sakin bir tatil geçirmek isteyenler huzur bulacakları bir yerdir. Tatillerde gelen turistler dışında adada yaklaşık 50 kişi yaşamakta ve balıkçılık, çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşmaktadırlar.

5.GÜN Mavi Turunuzun 5. Gününde, Lipsi adasında demirleyeceksiniz. Lipsi adası girişindeki bir çok küçük adadan birinde yüzme molası vererek burada olmanın tadını çıkaracaksınız. 700 kişinin yaşadığı bu küçük Yunan adasında: ada yerlileri, halen geleneksel bir yaşantı sürdürmektedirler. Kristal kadar temiz bir denizde yüzmenin tadını çıkaracağınız bir yer. Şnorkelinizle denizin derinliklerini keşfetmenizi öneririz. Adadaki Catopanaghia Kilisesi 7. Yyda inşaa edilmiştir.

6.GÜN Kahvaltınızın ardından bugün tekne yolculuğunuza Kalimnos Adası’nda yüzme molası vererek devam edeceksiniz.

Daha sonra Kalimnos Adasının ana şehri olan Pothia Limanına gireceksiniz. Burada yaşayan yerliler geçimlerini süngercilikten sağlamaktadırlar. Adada Massouri, Mirties ve Vlyhadia gibi güzel sahiller bulunmaktadır.

7.GÜN Yat turunuzun 7. Gününde Kos Adasında Limana giriyorsunuz. Akşam yemeğinin ardından Adada gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Akşam yemeğiniz ve geceleme burada olacak.

8.GÜN Teknenizde yapacağınız ve tadı damağınızda kalacak son kahvaltınızdan sonra, mürettebatınız tekrar görüşmek umuduyla size uğurlayacak.

Bu tur programını kullanmak isteyen misafirlerimiz Yunan Adaları masraflarını da ekstra olarak ödemek durumundadır. İlk ada 700 €, sonraki her ada ise 500 € dur.

Ekstra Turlar (talep üzerine): Patmos exile of St. John