Marmaris Çıkışlı Rotalar

7 Gün Marmaris- Göcek Körfezi- Fethiye- Marmaris


Marmaris- Gocek Körfesi- Ekincik- Dalyan- Manastır Koyu- Fethiye- Saklıkent- Batık Hamam Harebeleri- Babaadası- Kumlubük- Turunç- Marmaris
(7 Gün)

1.GÜN Marmaris’e varış. Limanda yata yerleşme. Marinada, teknelerin güvertelerinin ve direklerinin aksi denize vururken akşam yemeğininiz keyfine varacaksınız. Türkiye’nin en gözde turistik yerlerinden biri olan Marmaris’te akşam isterseniz limanda bir yürüyüş yapabilir ya da birçok bar ve gece kulübünün bulunduğu Barlar Sokağında eğlenebilirsiniz. Yeşil ve mavinin tüm tonlarını ve uyumunu yılın 12 ayında görebileceğiniz cennet bir köşedir Marmaris. Akdeniz iklimine sahip oluşu kışın bile denize girme imkânı sağlarken, etrafını saran sık ve yüksek çam ormanları ve dünyada Muğla yöresine özgü Günlük ağaçları ve geniş yapraklı çınar ağaçları, Marmaris’in yeşil dokusunun yapı taşlarıdır. Karya kentlerinden biri olan Phyckos antik şehri üzerinde kurulmuş olup çeşitli medeniyetlerin egemenliğinde kalmıştır. Marmaris Kalesi 1521’de Osmanlılar tarafından yaptırılmış olup bugün giriş kapısı ile denize bakan surları hala sağlamdır ve kapısının sağ ve solunda iki mangal, bir nöbetçi odası ile bir sarnıç görülmektedir. Ayrıca Osmanlılardan kalma bir cami ve sekiz odadan ibaret üzeri kemerli bir kervansaray bulunmaktadır. Antik dönem kalıntıları kentin kuzeyinde alçak bir tepe olan Asartepe üzerindedir. Burada sur duvarı kalıntıları, bir tapınağın podyumu ve birkaç kırık sütun görülmektedir. Marmaris’in diğer bir özelliği de alışveriş için çok büyük bir çarşısının bulunmasıdır. Türkiye’nin en önemli turistik merkezlerinden biri olan Marmaris eski ve yeninin ilginç bir karışımıdır. Yüzlerce bar ve restoran eğlenmek isteyenler için değişik alternatifler sunar. Üç büyük yat limanına sahip olan Marmaris, Türkiye’nin bu kıyı şeridinde yatçılığın merkezi haline gelmiştir.

2.GÜN Sabah erken saatlerde yatınız muhteşem yolculuğa yelkenini açmaya hazırlanırken, siz turunuzun ilk kahvaltısını yapıyor olacaksınız. Sonra rüya yolculuğunuz Ekincik’ e doğru başlayacak ve yıllık telaşınızı ve günlük hayatınızdaki bütün karmaşalarınızı da yavaş yavaş arkanızda bırakacaksınız. Ekincik çam ağaçlarının denizin içinden bile çıktığı, yemyeşil ormanın ortasında kurulmuş küçük bir kasabadır. Bu koydaki doğanın güzelliği sizi adeta büyüleyecek. Ekincik ve Dalyan’a ayrılmış olan ilk gün teknede alınacak akşam yemeğiyle sona erecek.

Dilerseniz Ekincikten küçük tekneler ile doğa harikası su geçidinden geçilerek bir Karya kenti olan ve Miletos’un oğlu tarafından kurulduğu söylenen Dalyan’a gidebilirsiniz. Maalesef, gulet teknelerin bu koya girmesi yasaktır. Dileyen müşterilere yüzme ve çamur banyosu yapma imkanı sağlayan bu turumuz arzu edildiği takdirde ekstra bir ücret karşılığı yapılmaktadır.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ: Ekincik ve Dalyan’a ayrılmış olan ilk gün teknede alınacak akşam yemeğiyle sona erecek, güne Ekincik Koyunda veda etmeden önce akşam saatlerinde doğa yürüyüşü yapmak isteyen misafirlerimiz rehberleri eşliğinde My Marina Koyunda karaya çıkarak yemyeşil doğa içerisinde bir yanlarında deniz, yaklaşık üç  saat orta zorluk dereceli  parkurda  dört  kilometre yürüdükten sonra  Ekincik Koyundaki tekneye ulaşacaklardır.

DALYAN: Dalyan, Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren ana kanal üzerinde bulunur. Dalyan kanalının denize ulaştığı yer olan İztuzu plajı nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları olan Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları kumsallardan biridir. Kaunos antik kenti de Dalyan’dadır. Kent; Kaya Mezarları, Akropol Kalesi, Antik Tiyatro ve Kilise Kompleksi ile taşıdığı Antik değer yanında Carette Caretta kaplumbağaları ve 4 km. uzunluğundaki ünlü Iztuzu plajı ile doğal bir güzellik sergilemektedir. Dalyan 1998′de Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Akdeniz ile Ege’nin birleştiği noktada bir doğa harikası olan Dalyan, 2008 yılında The Times tarafından Avrupa’nın en güzel açık alanı seçilmiştir.

3.GÜN Geçilmesi gereken dalgalı Kurtoğlu burunu nedeniyle diğer günlere nazaran daha erken yola çıkan tekne dantel görüntülü Manastır Koyunda sabah kahvaltısı için demirleyecektir. Bir tabiat harikası olan koyda öğleden akşamüstüne kadar bütün vakit, denize girmek ve güneşlenmek için ayrılmıştır. Daha sonra civardaki koylardan birinde ikinci kez demir atacak olan teknenizde akşam yemeği yenecek ve geceleme burada olacaktır.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ: Manastır Koyundaki kahvaltıdan önce dilerseniz rehber eşliğinde sabah serinliğinde en yakın koya yaklaşık iki saatlik orta zorluk dereceli ve yaklaşık olarak üç kilometrelik bir yürüyüşle ulaşıp  tekrar  tekneye dönebilirsiniz. 

4. GÜN Tekne yolculuğunuzun 4. Gününde güzel bir kahvaltının ardından Fethiye’ye doğru yol alacaksınız. Bugünkü Fethiye kenti yakınlarındaki Belen’de, M.Ö. 3000′lerde kurulduğu sanılan antik Telmessos kenti, Likya’nin Karya sınırında yer alıyordu. Uzun bir süre Likya’ya karşı bağımsızlığını koruduktan sonra, M.Ö. 6. yüzyıl ortalarında Pers egemenliğine girdi. M.Ö.5. yüzyılda Delos Birliği’ne, M.Ö.362′de Likya’ya katıldı. Ardından Likya’yı topraklarına katan Perslerin Karya Satrapı Mausolos’un eline geçti. M.Ö.333′te Anadolu’yu Persler’in istilasından kurtaran İskender’in egemenliğini Selevkoslar’ın yönetimi izledi. M.Ö.3. yüzyıl sonlarında Mısır’daki Lagos Hanedanı’na bağlandı. M.Ö.188′de Pergamon (Bergama) Krallığı’nın egemenliğine girdi. Pergamon Krallığı’nın M.Ö.133′te yıkılmasından sonra kısa bir süre bağımsız kaldı ve Rodos’la işbirliği yaparak Pontus Kralı Mithradates’e karşı koydu. Daha sonra Roma ve Bizans yönetiminde yaşadı. 8. yüzyılda Anastasiuopolis, 9. yüzyıldan sonra da anılmaya başlandı. 1284′te Menteşeoğulları’nın yönetimi altına girdi; 1424′te Osmanlı topraklarına katıldı. Zamanla Meğri’ye dönüşen adı, 1913′te uçağı düşen ilk hava şehitlerinden Fethi Bey’in anısına Fethiye olarak değiştirildi. Son gecenizde Fethiye’de alışveriş yapabilir ve ya gecenizi barlarında eğlenerek geçirebilirsiniz.

SAKLIKENT: İsterseniz ekstra olan Saklıkent turumuza katılabilirsiniz. Saklıkent yüzyıllardır akan kar sularının açtığı ve yaklaşık 300 metre yüksekliğinde ve 18 km uzunluğunda olmakla Türkiye’nin en uzun ve en derin kanyonu olma özelliğine sahiptir. 100 metre uzunluğundaki ahşap köprüden geçtikten sonra, ilginç şekiller almış kayalar arasında, kaynak suları içinde yürüyebilir, yaz sıcağında şelaleler altında serinleyebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme Fethiye limanında yapılacaktır.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ: Dilerseniz akşam serinliğinde yaklaşık üç saatlik hafif zorluk dereceli ve yaklaşık olarak dört kilometrelik bir yürüyüşten sonra gün batımını izlemek için trekking rehberimizle Büyük Boncuklu Koyu’na yürüyüp  ardından  tekneye dönebilirsiniz. 

5.GÜN Mavi yolculuğunuzun beşinci gününde kahvaltıdan hemen sonra Göcek Koylarında birinde bulunan Batık Hamam Harabelerinin olduğu koyda yüzmenin keyfine varacaksınız. Bu kusursuz koy Cleopatra’nın banyo yaptığı koy olarak bilinir. Yarısı denizin içinde, yarısı denizin dışında kalmış hamamı bulunan, eski medeniyetlerden günümüze güzelliğini devam ettirmiş koylardan biridir. Ayrıca, kasaba ve koyların güzelliğine dalarak beş çayının keyfini burada çıkarabileceksiniz. Daha sonrasında, Göcek Körfezinin içinde geceleme Batık Hamama yakın bir başka güzel koyda gerçekleşecektir.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ: Seyahatimizin tümüyle Göcek Körfezine ayrılmış bu gününde akşam yemeğinden önce doğa yürüyüşü rehberimizle birlikte hamam koyundan karaya çıkarak ormanlık ve inişli çıkışlı arazide yaklaşık üç saatlik orta zorluk dereceli ve yaklaşık dört kilometrelik yürüyüşten sonra  teknemizin bizleri beklediği yakındaki Miraç koyuna  ulaşacağız.

6.GÜN Sabah erken saatlerde Babaada’sına doğru başlayan seyahata uyacak bir koyda kahvaltı için ara verilecektir. Öğle saatlerine doğru gelinecek Babaadası’nda öğle yemeği yenilecektir. Babaadası‘nda yüzmeye, spora ve eğlenceye doyamayacağınızdan eminiz. Günün yorgunluğunu Babaadası’nda demirlemiş olan teknenizde atmanız mümkün olacaktır.

7.GÜN Yolculuğunuz yedinci gününde Marmaris’e yakın eski bir balıkçı köyü olan Kumlubük ve Turunç istikametine gideceksiniz.

Turunç’un nüfusu 3.500 civarında olan küçük bir tatil kasabası olan Turunç ilk mavi bayrak ödülünü alan beldelerdendir. Turunç’ta yüzmenin ve sahilde uzanmanın tadını çıkarabileceğiniz çok güzel bir sahil bulunmaktadır. Akşamüstü yatınız son durağınız olan Marmaris’e doğru yola çıkacak.

Turunç’ta vereceğiniz yüzme molasından sonra akşama doğru Marmaris’e gelinecektir. Aynı zamanda Marmaris’te alışveriş yapma imkânı bulacağınız bu gecede, eğer dilerseniz Türk hamamı turumuza katılabilirsiniz. İsterseniz Marmaris’in ünlü gece hayatında eğlenebilirsiniz. Konaklama Marmaris Limanında gerçekleşecektir.

8.GÜN Sabah kahvaltısından sonra mürettebatınız sizi tekrar başka bir mavi yolculukta görüşmek dileğiyle uğurlayacaklardır. .

Ekstra Turlar (talep üzerine): Dalyan, Saklıkent/ Tlos, Türk Hamamı