Göcek Çıkışlı Rotalar

7 Gün Göcek-Göcek Körfezi-Fethiye-Ölü Deniz- Göcek


1.GÜN Göcek’e varış. Limanda yata yerleşme. Marinada, teknelerin güvertelerinin ve direklerinin aksi denize vururken akşam yemeğinizi yemenin ve yatınızdaki ilk gecelemenin tadını çıkaracaksınız. Akdeniz’in şirin beldesi Göcek, klasik tatil anlayışınızı değiştiren sıra dışı özellikleri ile tatil ve mavi yolculuk tutkunlarının en gözde mekânıdır. Koruma altında olan küçük, sakin ve deniz ile iç içe bir beldedir.  Göcek şehir merkezinde bulunan 6 büyük Yat Marinası ile yerli ve yabancı deniz mavi yolculuk tekneleri için en popüler limandır.  Ana limanındaki barlar ve restoranlar, muhteşem bir manzara eşliğinde eğlenmek isteyenlere, her ihtiyacınızı bulabileceğiniz çarşısı alışveriş yapmak isteyenlere değişik alternatifler sunar.

2. GÜN Sabah erken saatlerde yatınız muhteşem bir yolculuğa yelken açmak için son hazırlıklarını yaparken, siz turunuzun ilk kahvaltısını yapıyor olacaksınız. Daha sonra ise ilk durağınız olan Zeytinli Adası’na doğru maviyle yeşilin buluştuğu sularda yol alırken bütün yıl biriktirdiğiniz stres ve dertlerinizi de yavaş yavaş arkanızda bırakacaksınız. İsminden de anlaşılabileceği üzere Zeytinli Adası’nda bir çok zeytin ağacı bulunmaktadır. Adanın doğası ve denizinin güzelliği dışında Osmanlı döneminden kalan ve zeytinyağı deposu olarak kullanılmış olan ahşap bina oldukça ilginçtir.

Zeytinli Adası’ndan da hareket eden tekneniz sizi bu sefer Yassıcalar Adalarına götürecek. Burası bir çok küçük adanın bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bu adaların hepsinin küçük ve yakın olmalarından dolayı tek tek isimlendirilmemiş, hepsine birden Yassıcalar denilmiştir. Adalarda hiç bir tesis bulunmamaktadır. Büyükçe olanının denize uzanan kumsallı burnunun ucunda minik bebekler için özel olarak yapılmış gibi küçücük doğal bir havuzcuk oluşmuştur. Burada adalar arasında yüzme macerasını da korkmadan deneyebilirsiniz. Yarım saatte yüzerek dört adayı dolaşabilirsiniz. Akşam yemeği ve konaklama bu adada olacak.

3. GÜN Mavi Turunuzun 3. gününde de diğer günlerde olduğu gibi aşçınız tarafından sizin isteklerinize göre özenle hazırlanmış köy kahvaltınızın ardından Göcek Koyundaki en büyük ada olan Tersane Adası’na doğru gideceksiniz. Osmanlı İmparatorluğu döneminde gemi yapımında kullanılmış, ayrıca üzerinde birçok eski yerleşim kalıntısı bulunan bu ada Göcek koyları içinde en büyük ada olmakla birlikte Yunan- Türk Mübadelesi sonrasında boşaltılmış eski Rum kalıntılarının bulunduğu bir adadır.

Daha sonra Göcek körfezinin ikinci büyük adası olan üstü çam ve zeytin ağaçlarıyla bezenmiş Domuz Adasındasınız. Gecelemeyi bu güzel adanın kıyısında yapacaksınız.

4. GÜN Kahvaltınızın ardından Kızıl Adaya yolculukla güne merhaba diyeceksiniz. Bu adaya gün batımında kıyılarındaki kum ve çakılların kızılımsı renk alması nedeniyle bu ad verilmiştir. Adada deniz fenerinden başka hiç bir yapı yok. Doğu kıyısı dalgalara kapalı olduğundan durgun sularında yüzmeye doyamayacaksınız.

Kızıl Ada’dan hareket eden tekneniz bir zamanların Telmessos’u Fethiye limanına gidecek. Bugünkü Fethiye kenti yakınlarındaki Belen’de, M.Ö. 3000′lerde kurulduğu sanılan antik Telmessos kenti, Likya’nin Karya sınırında yer alıyordu. Uzun bir süre Likya’ya karşı bağımsızlığını koruduktan sonra, M.Ö. 6. yüzyıl ortalarında Pers egemenliğine girdi. M.Ö.5. yüzyılda Delos Birliği’ne, M.Ö.362′de Likya’ya katıldı. Ardından Likya’yı topraklarına katan Perslerin Karya Satrapı Mausolos’un eline geçti. M.Ö.333′te Anadolu’yu Persler’in istilasından kurtaran İskender’in egemenliğini Selevkoslar’ın yönetimi izledi. M.Ö.3. yüzyıl sonlarında Mısır’daki Lagos Hanedanı’na bağlandı. M.Ö.188′de Pergamon (Bergama) Krallığı’nın egemenliğine girdi. Pergamon Krallığı’nın M.Ö.133′te yıkılmasından sonra kısa bir süre bağımsız kaldı ve Rodos’la işbirliği yaparak Pontus Kralı Mithradates’e karşı koydu. Daha sonra Roma ve Bizans yönetiminde yaşadı. 8. yüzyılda Anastasiuopolis, 9. yüzyıldan sonra da anılmaya başlandı. 1284′te Menteşeoğulları’nın yönetimi altına girdi; 1424′te Osmanlı topraklarına katıldı. Zamanla Meğri’ye dönüşen adı, 1913′te uçağı düşen ilk hava şehitlerinden Fethi Bey’in anısına Fethiye olarak değiştirildi.

SAKLIKENT: Buradan, isterseniz opsiyonel olan ve ekstra ücrete tabii kara turumuz Saklıkent turuna katılabilirsiniz. Saklıkent yüzyıllardır akan kar sularının açtığı ve yaklaşık 300 metre yüksekliğinde ve 18 km uzunluğunda olmakla Türkiye’nin en uzun ve en derin kanyonu olma özelliğine sahiptir. 100 metre uzunluğundaki ahşap köprüden geçtikten sonra, ilginç şekiller almış kayalar arasında, kaynak suları içinde yürüyebilir, yaz sıcağında şelaleler altında serinleyebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme Fethiye limanında yapılacaktır.

5. GÜN Turunuzun en heyecanlı günlerinden biri çünkü dünyaca ünlü Ölüdeniz’desiniz. Ölü Denizin yakınlarındaki bir koyda demirleyeceğiz. Ölü Denize gulet teknelerin girmesi yasaktır. Buradan dilerseniz mürettebatınız sizi yatınızdaki küçük tekneyle Ölü Denize götürebilir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ’da “Uzak Diyar” olarak tanınır, Anadolu’nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası’da bulunur. Türkiye’de bulunan denizkulağı (lagün) oluşumlarından biridir. Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana gelir. Ancak durgun gibi gözüken Ölüdeniz, gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen her gün yenilemektedir. Bunlardan ilki, Ölüdeniz’de mevcut yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte içeriden açık denize doğru bir akıntı yaratmaktadır. İkincisi, bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı açık denizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşmasıdır. Üçüncüsü ise gel-git etkisi ile iki-üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlamaktadır. Ölü denizde suyun rengine bayılacaksınız. Yamaç Paraşütçülerinin de vazgeçilmez duraklarından biridir.

Ölüdeniz’in tadını çıkardıktan sonra kaptanınız sizi Gemiler Adası’na götürecek. Gemiler Adası’nın eski adı Aya Nikola ’ydı. Adada erken Hıristiyanlık dönemi ve Bizans İmparatorluğu ‘na tarihlenen (5. yüzyıl ile 11. yüzyıl arası) kilise kalıntıları bulunmaktadır. Büyük kilisenin freskleri iyi durumdadır. Deniz kıyısında sarnıç kalıntıları da bulunmaktadır. En ilginç kalıntı ise iki kiliseyi birbirine bağlayan bir tüneldir. 500 metrelik tünelin bazı kısımları yıkık durumdadır. Tünel içindeki merdivenlerin aralarında 17 durak yeri bulunmakta olup, bunlar İsa peygamberin çarmıha gerilmeye götürülürken yolda 17 defa bekletilmesini temsil etmektedir.

6. GÜN Mavi yolculuğunuzun altıncı gününde kahvaltıdan hemen sonra Göcek Koylarında birinde bulunan Batık Hamam Harabelerinin olduğu koyda yüzmenin keyfine varacaksınız. Bu kusursuz koy Cleopatra’nın banyo yaptığı koy olarak bilinir. Yarısı denizin içinde, yarısı denizin dışında kalmış hamamı bulunan, eski medeniyetlerden günümüze güzelliğini devam ettirmiş koylardan biridir.

Öğle yemeğinizden sonra tekneniz Manastır Koyunda demirleyecek. Akşam yemeği ve geceleme burada olacaktır.
 
7. GÜN Turunuzun son seyahat gününde kahvaltınızdan sonra ilk durağınız Sarsala Koyu. Sarsala koyu korunaklı yapısı ve doğal plajı ile denize girmek için en uygun koylardan biridir. Uzun ve çakıl taşlı plajı, ağaçlıklı ovası, çam ağaçlarıyla kaplı dağlarla çevrelenmiş olması Sarsala’yı doğa severler için çekici kılmaktadır. Koyda Güzel yürüyüş yolları da vardır.

Öğle yemeği için ise Sıralıbük’tesiniz. Sıra sıra zeytin ağaçlarından adını alan Sıralıbük limanı, öğlen molasında çam ağaçlarının suya değdiği kristal berraklığındaki sularda yüzmek, şnorkel ile denizin derinliklerini keşfetmek için ideal bir yerdir.

Akşamüstüne doğruysa rüya yolculuğunuzun son limanı olan Göcek’tesiniz. İsterseniz biraz alışveriş yapabilir ya da limanda yürüyüş yapma imkânı yapabilirsiniz. Konaklama Göcek Limanında gerçekleşecektir.

8.GÜN Tadı damağınızda kalacak teknenizde yapacağınız son kahvaltınızdan sonra, mürettebatınız tekrar görüşmek umuduyla sizleri uğurlayacaklar.

Ekstra Turlar (talep üzerine): Saklıkent