Bodrum Çıkışlı Rotalar

7 gün Bodrum-Gökova Körfezi-Sedir Adası-Bodrum


1.GÜN Pek çok kalpte özel bir yer tutan Bodrum’a hoş geldiniz. Limanda yata yerleştikten sonra, akşam yemeğini ünlü Bodrum kalesinin manzarası eşliğinde yapacaksınız ve ilk gecelemeniz Bodrum Limanında olacak. İsterseniz, ilk gecenizde gece hayatıyla ünlü Bodrum’un bar ve gece kulüplerinde eğlenebilir ya da Bodrum Marinasında yürüyüş yapabilirsiniz. Bodrum Türk sanatçı, yüksek sosyetesi ve entelektüelleri için vazgeçilmez bir tatil yeridir. Kayra Bölgesi’nin en eski kentlerinden olan Bodrum’un tarihi M.Ö.1200’e kadar uzanır. Ünlü tarihçi Herodot’un memleketi olup Halikarnasos olarak bilinir. M.Ö.456’da Perslerin eline geçen kent o zamanın kraliçesi Artemis tarafından kahramanca savunulmuş daha sonra başa geçen Maussollos, Halikarnasos’u başkenti yapmış, kenti surlarla çevirerek çeşitli yapılarla donatmıştır. Ölümünden sonra başa geçen karısı 2. Artemis kocasının anısına Dünyanın yedi harikasından biri olan en altında yüksek kaide onun üzerinde 36 sütunlu bir galeri ve 24 basamaklı bir çatısı bulunan, toplam yüksekliği 55 metrelik bir anıt mezar yaptırmıştır. Yakın zamanda bu harika İngilizler tarafından sökülerek İngiliz Müzesine taşınmıştır. Tarih boyunca birçok medeniyetlerin egemenliği altına geçen kent 1247’de Türkler tarafından alınmıştır. Bugün şehirde anıt mezarın kalıntılarına, antik tiyatro ve içinde Türkiye’nin en önemli su altı müzesi bulunan çeşitli bölümlerden oluşmuş muhteşem Bodrum Kalesini (St. Peter Kilisesi) görebilmek mümkündür. Limanın kıyısındaki barlar ve restoranlar eğlenmek isteyenlere, limanın yanındaki büyük çarşı alışveriş yapmak isteyenlere birçok çeşitte olanak sunar.

2.GÜN Güzel bir kahvaltının ardından denize açılarak, türkuaz rengindeki pırıl pırıl deniz suyu ile uçsuz bucaksız bir akvaryumu andıran Orak Adası’na varılır. Dalma meraklılarının ve teknelerin çok sevdikleri bu adanın yamaçları zeytin ağaçlarıyla doludur.  Burada verilecek yüzme molası ve öğle yemeğinden sonra neşeli ve candan insanların yaşadığı, ezgilere konuk olmuş sevimli bir balıkçı köyü olan Çökertme’ye varılır. Akşam yemeği ve geceleme burada gerçekleşecektir.

3.GÜN Kahvaltıdan sonra hareket eden tekneniz teknenizi takip eden onlarca zıplayan balık eşliğinde körfezin diğer ucuna yaklaşacak ve buraya olan hayranlığınız biraz daha artacak, kendinizi çarşaf gibi bir deniz ve renk cümbüşünün içinde bulacaksınız. Bu muhteşem doğal limanın adı Çatı’dır. Çatı asırlık ağaçlar arasında, havuzu andıran sakinlikte ve berraklıkta çerçevelenmiş bir tablo gibi karşınızda duracak. Gününüzün geri kalan kısmını yüzerek, arzu ederseniz çam ormanlarının içinde yürüyüş yaparak geçirebilirsiniz. Bu koyda havai fişek gösterisinden daha görkemli binlerce yıldız arasında sessiz bir geceleme sizi bekliyor.

4.GÜN Sabahın erken saatlerinde demir alarak Cleopatra Adası ya da diğer adıyla Sedir Adası’na gideceksiniz. Mark Anthonius ve Cleopatra’nın büyük aşk yaşadıkları ve bir inanışa göre Mark Anthonius’un Cleopatra’ya hediye olarak Kuzey Afrika çöllerinden getirttiği altın rengi kumuyla ünlü Roma Çağı’ndan kalma antik Cedrai kenti harabelerinin ve at nalı şeklindeki antik tiyatronun bulunduğu Sedir Adası’nın yakınındaki bir koya varılır. Gulet teknelerinin girmesinin yasak olduğu Buradan Sedir Adasına mürettebatınız teknenizdeki küçük botuyla sizi götürebilir. (Sedir Adasına giriş ücretlidir).

Öğleden sonra ormanla denizin kucaklaştığı, içinde küçük bir balıkçı köyü ve şirin restoranları bulunan Karaca Söğüt’e hareket edilir. Akşam yemeği ve geceleme Karaca Söğüt’te olacaktır.

Dilerseniz ekstra ücret karşılığı Dalyan – Caunos turumuza katılabilirsiniz. Gulet teknelerin Dalyan’a girmeleri yasaktır. Özel küçük tekneler ile ulaşım sağlanmaktadır.
DALYAN: Dalyan, Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren ana kanal üzerinde bulunur. Dalyan kanalının denize ulaştığı yer olan İztuzu plajı nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları olan Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları kumsallardan biridir. Kaunos antik kenti de Dalyan’dadır. Kent; Kaya Mezarları, Akropol Kalesi, Antik Tiyatro ve Kilise Kompleksi ile taşıdığı Antik değer yanında Carette Caretta kaplumbağaları ve 4 km. uzunluğundaki ünlü Iztuzu plajı ile doğal bir güzellik sergilemektedir. Dalyan 1998′de Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Akdeniz ile Ege’nin birleştiği noktada bir doğa harikası olan Dalyan, 2008 yılında The Times tarafından Avrupa’nın en güzel açık alanı seçilmiştir.

5.GÜN Diğer bir muhteşem güne mercan kayalıklarının bulunduğu, çeşitli büyüklüklerdeki adaların arasında mükemmel bir manzara oluşturan Yedi Adalar’da başlıyorsunuz. Renk renk balıkların, deniz kabuklarının arasında dalmanın ve yüzmenin keyfine varacaksınız. Beş çayında doğal bir liman olan Küfre’ desiniz. Burada arzu ederseniz Güllük Ormanlarının içinde yürüyüş yapabilirsiniz. Akşam yemeğinin ardından geceleme yine burada gerçekleşecektir.

6.GÜN Sabah kahvaltısı ve cennet koylara hareket ile İkinci Dünya Savaşında İngiliz Savaş gemilerinin saklandığı, bir gölü andıran, çevresinde çam ve Güllük Ormanları’nın bulunduğu, hiçbir havanın etkileyemeyeceği sakinlikte bir koy olan İngiliz Limanı ve öğle yemeğinin ardından doğanın dantel gibi işlediği Löngöz doğal ormanına varılır. Tepelerin denize dik indiği, ormanlarla kaplı, Gökova’nın en güzel koylarından biridir. Buradan gecelemek için kıyı boyunca tatlı su kaynaklarının bulunduğu Ballı Su’ya varılır.

7.GÜN Ballı Su’da kahvaltınızı yaptıktan sonra tarihi M.Ö. 9.yy’a dayanan Bizanslılar döneminde piskoposluk merkezi olmuş Keramos’un bulunduğu Kerme Körfezi’ne gelinir. Günümüzde kentin yukarı kısımlarındaki güney ve batı yönündeki surların içinde Zeus tapınağı, fresklerle süslü Bizans Kiliseleri, antik su kanalları görülebilir. Kentin doğusunda ise anıt mezar ve çeşitli büyüklükte kaya mezarları yer almaktadır.

Bu tarihi hazinelerden ayrılarak şifalı çamur banyoları ve sıcak su kaynayan mağarası ile meşhur adı kara ama kendi yeşil olan Kara Ada’ya uğranır. Kara Ada’nın 400 metreye ulaşan zirvesi çam ormanları ile kaplıdır.

Buradan Bodrum Limanına devam edilir. Akşam yemeği ve geceleme Bodrum limanında yapılır. Son gecenizde gece hayatıyla ünlü Bodrum’un bar ve gece kulüplerinde eğlenebilir ya da Bodrum Marinasında yürüyüş yapabilirsiniz.

8.GÜN Tadı damağınızda kalacak yattaki son kahvaltınızdan sonra, mürettebatınız tekrar görüşmek umuduyla sizleri uğurlayacaklar.

Ekstra Turlar (Talep Üzerine): Dalyan, Saklıkent, Türk Hamamı, Türk Gecesi